Prvi projekt korištenja geotermalne energije je prva geotermalna elektrana u Velikoj Cigleni koji je privatna investicija, drugi projekt su Terme Bjelovar a treći projekt je grijanje zone i razvoj poljoprivrede Velikom Korenovu. Ovim projektima uz transparentne i liberalne poduzetničke politike predsjednik HSLS-a i bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak pokrenuo je proces kojim će kroz deset godina Bjelovar biti sasvim neki drugi, moderniji i uspješniji grad.
Bjelovaru se smješkaju neke nove inozemne investicije. U ovom gradu, naime, leži skriveni potencijal budućnosti, koji su prepoznali i Norvežani te planiraju investirati ozbiljni novac u geotermalne izvore kojih u Bjelovaru i okolici ima mnogo. Sustav grijanja koje će dolaziti iz bušotine zove se “district heating”, a njega već sada koriste brojni novi europski gradovi. “Radimo projekt nižih temperatura, nadamo se da će temperatura biti između 70 i 80 stupnjeva. To je nešto što je visoko isplativo, pogotovo u današnjim vremenima s obzirom na cijene za one gradove koje griju kućanstva plinom.
Kod ovakvih projekata, idealno je da bude jako puno konzumenata na uskom prostoru, što je u Bjelovaru i slučaj. Norveška ulaganja pokrit će dio financija za ovaj projekt, a nešto će morati dodati i Grad Bjelovar. Točnije, oni će dodatno investirati 15 milijuna kuna. “To je novac koji si Bjelovar može priuštiti, a imamo izračune da će nam se taj novac vratiti u roku od 5 do 7 godina. To je fenomenalan povrat sredstava. Grad uopće ne razmišlja niti u jednom trenu da to nije isplativo”, kaže Hrebak.
Kraljevina Norveška ulaže u ovakve projekte jer je kod njih to zapravo standard, pojašnjava Hrebak. “Koliko ja znam, oni 30 do 40 posto ukupne svoje energije dobivaju tako, a svoje znanje žele transferirati i dalje na područja koja imaju sličan potencijal”.

U zadnjih nekoliko godina Bjelovar je zaista napravio velik iskorak, a svakim danom gospodarstvo sve više raste. Ljudi na to gledaju pozitivno, veli Hrebak. “Imamo puno događanja, stalno se nešto radi i gradi”, kaže, dodajući da uskoro idu u obnovu središnjeg gradskog trga, što će dodatno osvježiti lice grada koji je postao najpoznatiji možda po tome što je u potpunosti ukinuo prirez.
Puno projekata je napravljeno, uz to što je Bjelovar postao i lider u gospodarenju otpadom puno projekata tek treba započeti raditi. Hrebak ne sumnja da će svi ti projekti dodatno pozitivno utjecati na Bjelovar, no možda najveće nade trenutno se ulažu upravo u geotermalnu energiju i u bušotine u kojima i bogati Norvežani vide budućnost. Zatreba li još energije, problema neće biti. Jer kako kaže gradonačelnik, “ako treba, iskopat ćemo novu bušotinu”. Sigurno je jedno – ovaj tip “zelene energije” zasigurno će privući brojne investitore u Bjelovar, koji će zadovoljno trljati ruke zbog nižih cijena grijanja u odnosu na sadašnje visoke cijene koje svima zadaju glavobolje i koje nemilosrdno udaraju po novčaniku koga god stignu.