Sa tiskovne konferencije Darka Klasića, tajnika HSLS-a Grada Zagreba, Dejana Bosaka predsjednik Savjeta za turizam GV HSLS-a Grada Zagreba, Alena Locherta vijećnika HSLS-a GČ Donji grad održane u srijedu, 23. studenog 2016. godine, na križanju ulica Petra Berislavića i Ljudevita Gaja.
Danas, kada se približava kraju realizacija radova u ulici Ljudevita Gaja i na Britanskom trgu vrijeme je da se zapitamo je li doista moglo bolje? Jesu li zbog krive procjene gradskih službi i gradonačelnika ili objektivnih razloga radovi morali trajati toliko dugo? Građevinski radovi koji bi trebali biti gotovi u mjesec dana nažalost u Gradu Zagrebu nerijetko traju i mjesecima. Ne bi li prioritet izvođenja radova u centru grada zbog financijskih gubitka poslovnih subjekata i Grada Zagreba kao i zbog prometnog zagušenja, trebala biti brzina realizacije radova. Nažalost ovdje smo bili svjedoci da su tvrtke koje su angažirane za te radove svoje aktivnosti izvodile samo za osmosatno radno vrijeme i u pravilu samo tijekom radnog tjedna. Dali se mogućim produžavanjem izvođenja i dužine radova dodatno prazni gradska blagajna pod izlikom VTR-a i režijskih troškova? Pozivamo da se s obzirom na dužinu radova na Britanskom trgu i Gajevoj ulici javno prezentiraju svi troškovi , te da se napravi usporedba između natječajnoga iznosa kao i razlike tj. ukupno plaćenih iznosa svih situacija od strane Grada Zagreba/Zagrebačkog holdinga i Zagrebačkih cesta prema izvođačima .
Zagrebačkim hotelijerima i ugostiteljima kao i obrtnicima i gospodarskim subjektima koji rade u Ulici Ljudevita Gaja i na Britanskome trgu odnosno Pantovčaku i Zelengaju, učinjena je značajna financijska šteta zbog blokade pristupa njihovim poslovnim kapacitetima, te smanjene frekvencije walk ina kao i uklonjenim terasama (; fiskalni gubitak imaju i zbog smanjene potrošnje i blagajne Grada Zagreba i RH). Primjeri lokala Gajeve ulice, zatim hotela As i President u blizini Britanca te hotela Dubrovnik i Esplanade sasvim dobar su primjer oštećenih hotelijera i ugostitelja.
Prisjetimo se da su radovi započeli u rujnu i pravo je čudo da nitko od stanara i posjetitelja Grada Zagreba nije stradao jer izvođači nisu adekvatno ni osigurali gradilište. Bili smo svjedoci kada je u iskopani šaht upao auto s dvoje francuza koji su slijedili gps na putu prema hotelu Dubrovnik. Zapitajmo se kakvu sliku će to dvoje turista poslati svijetu? Uspjeh u turizmu je trnovit i ne ugrožavajmo ga bespotrebno.
Na kraju, ako želimo proširiti turističku ponudu Grada Zagreba nije dobro da u prijedlogu proračuna za 2017. godinu Zagreb opet ostaje bez Kongresnog centra, dok će brigu o razvoju trurizma i nadalje voditi odjel za turizam. Ipak, želimo pohvaliti da je jedna turističko kulturna atrakcija poput IN MUSIC festival, konačno stekao status manifestacije od gospodarskog interesa za Grad Zagreb za 2017., o čemu je HSLS govorio posljednje tri godine.