Na dan 28. siječnja – Dan privatnosti, zagrebački HSLS želi poslati jasnu poruku da svaki snimak fizičke osobe učinjen kamerom, koji sadrži obilježja i informacije na temelju kojih se osoba može identificirati, zapravo predstavlja osobni podatak. Stoga pravo gradonačelnika Milana Bandića da razvija i širi zagrebački Parking video nadzor, ne može i ne smije biti jače od prava građana na zaštitu privatnosti i prava da promatraju one koji promatraju njih!
Model kako Grad Zagreb razvija sustav Parking video nadzora navodi na zaključak da on gradskoj upravi isključivo služi u svrhu nadzora prometa u mirovanju, a ne i da proaktivno podiže razinu komunalnog reda i prevencije kriminaliteta.
Naspram gotovo 600.000 evidentiranih vozača i 400.000 automobila u Zagrebu, sustav Parking video nadzora sa 75 kamera u 2012. godini narastao je na 414 kamera raspoređenih na 138 lokacija krajem prosinca 2016. U tom periodu putem Parking video nadzora gradska uprava izdala je 100.000 prometnih kazni i uprihodila više od 25 milijuna kuna.
Kako sustav Parking video nadzora nikada neće riješiti gorući zagrebački problem – nedostatak parkirališnih mjesta, od gradonačelnika Milana Bandića tražimo:
- Građanima predočiti sveobuhvatne pisane politike rada sustava parking video nadzora,
- Građanima predočiti tehničke, kadrovske i organizacijske mjere zaštite snimki parking video nadzora,
- Osigurati građanima pravo na pristup snimkama,
- Educirati operatere Parking video nadzornog sustava i obvezati ih na zaštitu privatnosti,
- Obavljati periodične procjene potrebe za parking video nadzorom,
- Reorganizirati Parking video nadzor u Video nadzor prometa u mirovanju i sigurnost javnih površina, uz obvezno ostvarivanje sposobnosti odgovora redarstva na detektirane i dojavljene komunalna i druga protupravna ponašanja,
- Osnivanje Vijeća za građansku kontrolu video nadzora Grada Zagreba.