Zagrebački HSLS gradonačelnika Milana Bandića podsjeća da postoje vandalski grafiti i grafiti umjetnosti. Upravo zbog isticanja suprotnosti i sam akcijski plan kojeg je Gradska skupština Grada Zagreba usvojila u ožujku 2015., nosi ime Akcijski plan suprotstavljanja vandalskim grafitima. Vandalski grafiti su loša stvar u našem gradu i u suprotstavljanju naspram njih nema i ne smije biti kompromisa.
Umjesto javnosti nedavno predstavljene Karte grafita Grada Zagreba, gradonačelnik Bandić trebao je predstaviti Kartu vandalskih grafita Grada Zagreba. A umjesto, najave donošenja Odluke o zaštiti objekata od grafita, gradonačelnik je trebao najaviti Odluku o zaštiti objekata od vandalskih grafita.
Gradonačelnikovu izjavu od 3. travnja 2017. da živi za antigrafitiranje, također smatramo pretjeranom. Ne postoji niti jedan grad u Europskoj uniji koji provodi nultu toleranciju na grafite, postoji nulta tolerancija naspram vandalskih grafita, ali ne i naspram grafita umjetnosti.
U ožujku 2015. godine u raspravi o prijedlogu Strategije kulturnog i kreativnog razvitka Grada Zagreba 2015. – 2022. u Gradskoj skupštini Grada Zagreba jedino se zagrebački HSLS zalagao da se grafiti umjetnosti prihvate i uvrste u Strategiju kao ulična umjetnost. Mišljenja smo da gradska uprava naspram građana treba poticati partnerstvo da njihov talent i kreativnost izvedemo na javne površine, jer kultura odnosno umjetnost ne ostvaruje se samo u kazalištima i galerijama. Za uživanje u grafitima umjetnosti nije nužno da uđete u galerijski prostor.
U ostvarivanju temeljnog prava umjetničke slobode i prava zaštite imovine, urbane metropole 21. stoljeća nastoje ostvariti suživot između gradske uprave i grafiterske zajednice.
Zagrebački HSLS od gradonačelnika Bandića traži da uvažava činjenicu da se najveća koncentracija uličnih umjetnika u Hrvatskoj nalazi upravo u Zagrebu, kao i da:
- uspostavi dijalog sa grafiterskom zajednicom Grada Zagreba,
- gradska uprava i grafiterska zajednica donesu Kodeks ponašanja grafiterske zajednice u Gradu Zagrebu,
- gradska uprava u suglasju sa grafiterskom zajednicom sačini registar slobodnih javnih površina koje će postati „Zagrebački zidovi“ ( tzv. kontrolirani zidovi ), na kojima će grafiterska zajednica slobodno moći izražavati svoja umjetnička djela bez straha od kaznenog i/ili prekršajnog progona,
Uvjereni smo da bi donošenjem Politike upravljanja grafitima i određivanjem lokacija tzv. „Zagrebačkih zidova“ na kojima će se oslikavati grafiti umjetnosti, uljepšali javne gradske površine umjetničkim izričajima, ostvarili društvenu akciju i sredstvo smanjenja vandalizma u gradu.